Unuačky blogují o šití: Kraftový papír nebo-li SnapPap, první seznámení

 

 


Asi před měsícem se mi do ruky dostal poprvé tento úžasný materiál kraftový papír nebo-li snapPap a já byla hned očarovaná. Láska na první pohled! V tu chvíli mi hlavou běželo tisíc nápadu a možností pro nekonečnou kreativní tvorbu.

Po příchodu domů jsem začala testovat a googlit. Hltala jsem každou stránku, každý produkt a fotky do detailů. Materiál je úžasný svou variabilitou. Můžete stříhat, umývat, žehlit, vyšívat, malovat, tisknout, šít, lepit, rolovat, vyřezávat, zdobit a mnoho dalšího. Je odolný vůči roztržení a také trochu voděodolný, přinejmenším více než normální tkanina. Je pevný, tlustý asi 1 mm.

 

Můj první pokus vedl přímo k pračce. Co to asi udělá? Praní na 40°C.

 

 
 

Papír se po vytažení z pračky snadno zmačká až do malé kuličky.  A právě díky pomačkání konečně získá vzhled kůže. Je celkem jedno jestli ho "zmuchláte" suchý nebo vypraný, ale s tím namočeným to jde snadněji. Po uschnutí je úplně stejně tuhý jako na začátku, tudíž pro šití je celkem jedno jestli budete "muchlat" a prát před nebo po.

Tuhle část budou milovat děti pomocníci :)
Abrakadabra papír vypadá jako kožený ...
Zajímá mne, jak si bude tenhle papír rozumět s barvami.
 

Barva na textil se po chvíli hodně vpije do materiálu a je méně výrazná, při malování štětcem to ale vadit nebude. Na razítkování se lépe hodí akrylová barva, které také dobře drží a více kryje. Je jasné že pro časté praní se nehodí žádná ruční malba, ale občasné přeprání (raději v ruce) zvládnou obě.

 

Do mého tvůrčího zápalu se vrací děti ze školky a školy. Taška letí do kouta, berou nůžky a jdou do toho se mnou :)

Hned zkouší použití ozdobných děrovaček a razítek...
Kdo by to byl čekal, princezna se bude hodit taky :D
Mami neruš!
Ani milimetr nazmar! Co z jednoho vystřihnu, na druhý nalepím a minizbytky plátna se také upotřebí.
Komplet "dětská práce" našich Julčat.
 

Co přineslo první kreativní odpoledne s kraftovým papírem?

Střih se na kraftový papír může nakreslit i obyčejnou tužkou, ale musíte ji poté vygumovat (nevypere se). Nejlépe se na něj kreslí krejčovskou křídou.
• Šila jsem na běžném domácím šicím stroji. Šití nebylo problémem, jen u více jak dvou vrstev je třeba trochu trpělivosti a raději si jehlu posouvat ručně kolečkem steh po stehu. Rohy jsou trochu obtížné, protože snapPap je poměrně tuhý. Pokud ho vlhčíte, papír změkne a snáz  se s ním pracuje (například tašku snadněji protočíte).
• Skvělého efektu dosáhnete kombinací s džínovinou, koženými nitěmi, dvěvěnými knoflíky, krajkami, KAM patentky, softshellovými aplikacemi a určitě přijdeme na mnoho dalších :)
• Na kraftový papír můžete malovat a razítkovat textilními nebo akrylovými barvami.
• Opravdu skvěle drží tvar, takže i obyčejný pytlíček, nebo taška sama stojí a je použitelná jako originální bytová dekorace.

 • Kombinace s plátnem jsou perfektní, hlavně vnitřní a malé části se už ze samotného papíru šijí obtížně kvůli tuhosti.
 Zipy se šijí stejně snadno/blbě, jako na jiné materiály. Tedy pokud máte se zipy problém i běžně (jako já!) budete ho mít nejspíš i u kraftového papíru, jetli jste na zipy machr, papír vás nezaskočí :D
 • Využijete i nejmenší kousíčky na imitaci kožené nášivky. Ty pozvednou designově každý výrobek o několik tříd výš.
 

Verdikt je víc než jasný! Kraftový papír řadím mezi svoje kreativní oblíbence. Jdu si nakoupit zásobu TADY v kategorii Julčiny specialitky (ano Julčo, takhle specialitka se ti povedla, že by i Pohlreich záviděl ) a těším se na víkend. Nebo že by přišla nějaká noc, kdy zkrátka spát netřeba? :D