O srážlivosti látek

 

 
Srážlivost látek

 

Že se látky srážejí, si povšimne asi každý kdo měl v životě jakékoliv oblečení :) a stejně jako například to, že maso se spéká, je to věc kterou těžko změníme :).

Jakou srážlivost ale předpokládat? Jak správně srážet? Prát či neprat před šitím? To už jsou poněkud záludnější otázky a bohužel na ně není jednoznačná odpověď.

Začneme-li tím jednoznačejším, pak tedy syntetické materiály (polyester, polyamid aj.) se obvykle nesráží vůbec, z důvodu srážení není třeba je před šitím prát (důvody hygienické nechť každý uváží dle svého). Pokud máte vymyšlen projekt, který kombinuje hodně barevně odlišné látky, nebo např. s kontrastními lemovacími gumičkami je dobré vyzkoušet zda nebudou výrazněji pouštet (stačí namočit odstřižek do umyvadla s teplou vodou a práškem a hned uvidíte, případně pak položit na bílý ubrousek).

Přírodní materiály už tak jednoznačné nejsou a látky s vysokým podílem bavlny, lnu, bambusu aj. mají vyšší srážlivost a aby to bylo ještě veselejší při stejném podílu např. bavlny může mít  každá látka nebo i každá role trošku jinou srážlivost. 

Z praxe máme vysledováno, že u bavlněných úpletů a teplákovin, kdy je podíl nejčastěji 95% bavlna 5 % elastan, je srážlivost obvykle kolem 5-10%, ale může být až 20%! Také gramáž může ovlivnit celkovou srážlivost ve smyslu, čím hutnější látka, tím výraznější může být její srážlivost. Přírodní materiály zkrátka nemají tak unifikované parametry jakých lze dosáhnout u materiálů syntetických, každý tak musí volit rozumný poměr pro a proti při výběru materiálu a zohlednit své priority. I z těchto důvodů rozhodně nekupujte látky přesně na centimetr, jak vyžaduje váš projekt, ale ponechte si pár cm tzv. "fóra".

Pro výrobu jsou samozřejmě zavedené určité postupy a odšívání zkušebních vzorků, kde se vychytá mimo jiné i úprava střihu právě vzhledem ke srážlivosti (každý výrobce má svůj způsob, v naší výrobě unuo.cz častokrát odšijeme až 20 zkušebních vzorků), při zakázkách je také možno vyprat zkušební vzoreček z materiálu (např. 10x10cm ) a porovnat se srážlivostí materiálu na kterou byl střih koncipován. 

Pro tzv. domácí výrobu není až takový problém látku vyprat před šitím a například kroutivé okraje úpletů zafixovat škrobem ve sreji apod. 

Způsobů je mnoho a každá švadlenka si musí zvolit, který je pro ni ten nejvhodnější, aby výsledky byly co nejlepší.

Zde si můžete poslechnout názory a důvody jak na testování a srážení před šitím.

  
cara3   cara3
Caramilla - guru domácího šití, která se přiklání k praní před šitím a poradí jak to udělat, aby se vám i vypraný materiál dobře šil: ČLÁNEK ZDE 
 
Profi krejčová Daniela Bastlová vám zase vysvětlí proč se při zakázkovém šití a módní tvorbě rozhodně nikdy nepere metráž před šitím: SHLÉDNOUT VIDEO ZDE
 

Jak to chodí u Julči: Unuačky látky také zkouší a to tak, že pokud máme zcela nový materiál obvykle 1 metr vypereme, ušijeme výrobek který nosíme a samozřejmě rovněž pereme a pokud jeví obvyklé známky nošení ve všech ohledech jako srážlivost, stálobarevnost, žmolkování a hlavně se příjemně nosí zařazujeme ho do nabídky (a nebo také ne - viz. naše dlouhé hledání zakázkových tisků na bavlny).

 
Takhle to vypadá když to u Julči neprojde :(   Tady si látky čekají na svůj test, jako u maturit :)

 

U látek a dodavatelů, kteří jsou již stálicemi kontrolujeme zkušebním vypráním už pouze namátkově několik látek z dodávky.

Při jakékoliv reklamaci nebo dotazu od vás zákaznic vždy zkoušíme tu konkrétní látku které se problém týká (máme-li ji ještě k dispozici). 

prani-7   prani-5
Někdo dělá zářezy na pažbě, Julča šmik za každé vyprání  :)   Poznámky přímo na látce u nového materiálu

 

Ať už se rozhodnete před šitím neprat, prát či testovat jiným způsobem, z hygienických důvodů Julča apeluje na vyprání jakéhokoliv kusu oblečení před jeho prvním nošením :).

Pokud máte nějaké nejasnosti, nebo se vám nezdá konkrétní látka napište nám na info@unuodesign.cz, nebo na náš on-line chat a přijdeme tomu na kloub společně ;-)

Vaše Julča a její Unuačky

JULCA_FINAL_barevna

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení