Šijeme svrchní plenku

Svrchní plenka krok za krokem

Obtížnost: 2
Cena za kus: 80 Kč
Čas: cca 40 minut

Nevím, co mě to popadlo v mé mladické nerozvážnosti, ale už u první dcerky jsem se rozhodla látkovat. V té době panovala absolutní skepse nad touto činností. Jednorázové pleny byly společností přijaty jako zázrak z nebe. Moje máma mluvila o látkovkách se zdviženým obočím a rukama povislými v klíně, jako by si i po letech pamatovala na společnou prádelnu v panelovém domě, kde jsem vyrostla. Pleny se praly v tatramatce, která s vámi občas asi pěkně zacvičila a pračka na máchání asi taky nebyla právě kamarádka do nepohody. No a pak to žehlení… a to bez napařovačky! To člověk vlastně chápe, že těch 60 čtverců, které měla máma pro mě a mou sestru, si nemohla zamilovat.

Ale rozhodla jsem se neustoupit! Můj boj započal. Vlastně to nebyl boj, byla to láska a zábava. Teď to chci naučit i vás jak si ušijete svrchní látkové pleny. Video již máme a teď si ještě něco povíme.

 

 Co budeme potřebovat?

• Jeden čtverec PULu z unuodesign.cz
• Nitě – buď klasické nitě nebo pružné nitě, které budou brzy v nabídce na unuodesign.cz. Koupíte ZDE
• Nůžky na papír ZDE
• Nůžky na látku ZDE
• Křída ZDE nebo ZDE, ta ale často nedrží (můj TIP: použijte klasické pero Tornádo, zatím se mi vypralo ze všeho)
• Lemovací gumičky ZDE - 1,5 metru, ale prodáváme jen po celých metrech
• Suchý zip na pleny (obyčejný opravdu nedoporučujeme!). Můžete použít neškrábavý háček ZDE. Po delším čase se může lámat, ale dítě nepoškrábe) nebo klasický háček ZDE a k tomu mech. Na výběr je ještě Aplixový ZDE nebo plenkový ZDE. Aplixové smyčky trošku méně tvrdnou, ale dříve se „vysuchají“.
• Patentky 8 „děvčat“ a 2 „chlapce“, je ale tedy nutné zakoupit 8 sad ZDE. Pro úsporu můžete na jedny svrchňáčky použít 8 samiček a 2 samečky a na další plenku 8 samečků a 2 samičky (druhá varianta může poškozovat PUL).
• Patentkovací kleště ZDE
• Lepidlo ZDE
• Šídlo ZDE

Postup:

Doporučujeme předem vyzkoušet lemování například na prostěradle nebo odstřižku materiálu. Bohužel je opravdu nutné lemovat ručně a žádný ze zakladačů se mi neosvědčil. Doporučuji předem vzít pruženku a namočit ji do octového roztoku (4 lžíce octa a 2 dcl vody) občas se může stát že pruženka pouští. Jestliže máte pruženku již suchou a nachystanou, můžeme začít!

1. Vytiskneme si a slepíme si šablonu (viz VIDEO) - šablona je ZDE 
2. Vystřihneme plenu podle střihu, nepřidáváme nic na přídavky.
3. Přilepíme si suchý zip a přišijeme rovnostehem, jelikož se zip hodně používá, pořádně jej zapošijeme.


4. Označíme patentky a pomocí šídla a kleští patentky napatentkujeme.


5. Začneme lemovat tam, kde nám vychází na oušku suchý zip, pod který nevzhledný začátek schováme, lemujeme lesklou stranou dolů.
6. V označených místech budeme gumičku více natahovat, ale ne úplně aby nebyla oblast na nožičkách a zádech přeřasená.Zde je potřeba trochu cviku.


7. Našijeme suché zipy na ouška a proti nim „protisuchy“, které zaručí, že se při praní suché zipy nebudou zachytávat o ostatní oblečení v pračce.

 Kalkulace nejlevnější varianty (bez pomůcek)

– Čtverec bílého PULu: 37 Kč
– Lemovací pruženka: 2 m - 20 Kč
– Patentky: 8 Kč. Rozhodně jiné patentky, ani baby druky, nedoporučuji. Od doby, coz nám KAM patentky, jsem vše ostatní odhodila a investice do kleští je k nezaplacení! Využijete je na výrobky ze softshellu, místo knoflíků na povlečení, ale i na bodýčka.
– Suché zipy: 15 Kč

----------------------------------------

suma sumárum 80 Kč k 31. 3. 2017

ŠITÍ ZDAR! 

                                                                                                                                                                                                                          Vaše unuačka Petra Plemlová