Povídání o PULu

Jak na šití látkových plen?

2.díl PUL - materiál na svrchní kalhotky

V následujícím článku nahlédneme pod pokličku PULu, materiálu, se kterým budeme v prvním díle našeho šicího seriálu pracovat. Řeknu vám, jaké jsou jeho výhody a nevýhody oproti jiným materiálům, jak z PULu šít a jak o něj pečovat. 

Jak mě přepadla látkovací mánie

Nejdříve vám však povím svůj příběh. Když se mi narodila dcerunka, měla jsem touhu látkovat. Se svým nápadem jsem se svěřila babičce, která mě považovala za blázna, při vzpomínce na svou tatramatku plnou plen. Přišla ale otázka, jak na to? Ano, čtvercové pleny byly sice ještě běžně k dostání, ale svrchní pleny značky G - mini se příliš neosvědčily. Jejich životnost byla skoro srovnatelná s životností pampersky, a proto se staly mou motivací pro ušití vlastní svrchní pleny. Máma mi říkala, že svrchní pleny neznala a že “tehdá” se jen do  třetí vrstvy skladu běžné čtvercové pleny vložil “viksvajland”. Tak mě napadla “báječná” myšlenka - ušít svrchní kalhotky, které nepropustí žádnou tekutinu ven ze starého pogumovaného ubrusu “viksvajladu”. Škoda, že již nemám fotku svého prvního výtvoru abyste se pobavili. A vlastně je to možná dobře. :) Asi tušíte, že o KAM patentkách jsem si mohla jen nechat zdát, o lemovacích gumičkách jakbysmet. Výrobek byl tuhý, neprodyšný, ale můj. :)

Pokrok nezastavíš

Doba se posunula a PUL, neboli polyester s polyuretanovým zátěrem, je na světě! PUL je materiál velmi tenký, pružný a zároveň nepropustný. Pro šití látkových plen je prakticky nenahraditelný. Pro na náš e-shop UNUODESIGN.CZ momentálně nakupujeme ten evropský a testujeme PUL vyrobený ve spolupráci se sijemedetem.cz u nás v Čechách. Pul se dá zakoupit v mnoha kvalitách, ale není jednoduché najít ten, který je opravdu jemný, pružný a zároveň dostatečně voděodolný. Test prodyšnosti PULu si můžete udělat sami podle našeho unuáckého VIDEA.

Některé z vás asi budou hledat logiku, proč používat umělý materiál, když principiálně spousta z nás látkuje právě s ohledem na životní prostředí. Je pravdou, že polyester je umělý materiál, ale obvykle se vyrábí z druhotné výroby z PET lahví a tedy jistý ekologický základ zde máme. Navíc tento materiál vyniká skvělými vlastnostmi – to vysokou odolností proti oděru, teplotě a častým otáčkám při praní. Bez problémů je možné PUL prát na 60 stupňů celsia, občasně i na 90 stupňů celsia.

Polyuretanová fólie je také docela novinkou v textilním průmyslu. Ta je “nažehlená” na rubové straně polyesterového úpletu a zajištuje neprotékavost materiálu a zároveň vysokou prodyšnost. Setkáme se s ní u mnohých funkčních materiálů, kde tvoří membránu. Ekologický pohled umocňuje opakované užití PULu.

Jak šít PUL?

Měli byste vědět, že PUL není nic pro začínající švadlenky. Co se týká nitě, doporučuji klasickou polyesterovou. Například naše nitě Hard. Že se vám nevlezou do vašeho šicího stroje? Pokud si koupíte DRŽÁK na velký kón a můžte je použít i do vašeho šicího stroje. Koupí velkých kónů také šetříte nemálo korunek. Jehly se pro tento účel hodí sedmdesátky s běžnou špičkou. Kulatá by totiž hůře prorážela polyuretanovou fólii.

Velkým pomocníkem při šití přebalovacích podložek a prsních vložek je naše TEXTILNÍ LEPIDLO. Slepíte, obšijete na overlocku a je hotovo! Patka vám postačí běžná, pokud budete šít po lícové straně. Ale pozor! Po rubové straně, která se lehce lepí na patku, využijete naši šicí TEFLONOVOU patku nebo zkuste vaši klasickou patku podlepit kouskem papírové lepenky, která lehce omezí lepení se na materiál. V určitých případech je dobré použít i paktu s HORNÍM podáváním, o které si budete moci také brzo přečíst článek. 

Určitě PUL nešpendlete a nic na něj nenažehlujte! Místo špendlíků můžete použít kancelářské sponky. Fotografii jsme si půjčili z našeho oblíbeného blogu Eko zahrada.

Patentky, knoflíčky a jiné nezbytnosti, které budete chtít upevnit na PUL, rozhodně podložte buď PULem nebo tenkým fleecem. Je to dobré z toho důvodu, že polyester, který je na PUL použit, je velmi jemný materiál a patentek by se vám vytrhl i s okolní látkou.

PUL nikdy neprošívejte ozdobnými stehy a myslete na to, že ve švech bude vždy protékat. Tedy nápad, že na “pulky” našiju ozdobné kanýrky, skončil, jak jinak než v koši. :)

Na co se PUL hodí a na co ho raději nepoužívat?

Byly tu již mnohé pokusy o to, šít z PULu konfekci, jako například pláštěnky bundičky a dokonce i kalhoty. Ze své osobní zkušenosti musím však říci, že jsou pevnější, odolnější a levnější materiály na podobné projekty. Navíc se látka musí podšívkovat což vám znepříjemní cestu k rychlému ušití výrobku.

PUL se hodí jistě na ubrousky na svačinu, na pytlíky na pleny i plavečky, ale také na přebalovací podložky. Nevýhoda přebalovacích podložek z PUL materiálu je, že jsou měkké a miminko je pod sebe rádo podkope. :( Na podložky určitě vystačí kočárkovina a na lícovou stranu použijte kojenecký plyš, teplákovinu, popřípadě fleece, který zaručí i vyšší voděodolnost.

Jak ošetřovat PUL, aby nedošlo k delaminaci a jinému poškození?

PUL klidně perte na 60 stupňů celsia, sušte jej v sušičce, ale ne na nejvyšší program! Určitě ho nesušte přímo na topení, jelikož by se mohlo stát, že polyuretanová folie se speče. Různé výluhy z octa či kyseliny citrónové nejsou potřeba, stačí běžný prací prášek i prací program.

Další, často šířenou legendou, je že se PUL nemusí prát. Že svrchní kalhotky alias pulky stačí vyvětrat. Z vlastní zkušenosti mámy se čtyřmi dětmi musím říci, že rotavirové a jiné infekce nejsou nic příjemného nejen pro vaše malé unuačátko, ale ani pro maminku. Takže určitě na konci dne už patří PULky do prádla a následně do pračky. Snad posledním mýtem je, že PUL je nesmrtený materiál, což musím vyvrátit. Obvykle po 600 praních (druhé dítě v plenách)  se PUL opravdu opotřebuje a může se lehce delaminovat nebo prosákat.

                                                                                                                                                                                                                           Vaše unuačka Petra Plemlová